Quick Links

Useful Links

Bishop Thomas Grant School

Extra Curricular

 Please click on the relevant day to find out what clubs are taking place.

Monday          

Before School

Biology Drop-In

8.00-8.40

A37

Year 11

Basketball

7.30-8.30

Sports Hall

Year 8&9

Trampolining

7.30-8.30

Gym 2

GCSE & Squad

Lunchtime

BTEC L2 HSC Booster

13.00-13.30

CB6

Year 10&11 

GCSE Maths Clinic

12.45-13.30

A15

Year 11&10A1

 Art Club

12.45-13.30 C27 Year 7&8

Keyboard Club

12.45-13.30

C20

Year 7-9

Drum Club

12.45-13.30

Drum Room

Year 7-13

Mellow Monday

12.45-13.30

C19

Year 10&11

GCSE Drama Dress Rehearsals-selected students

12.45-13.20

Theatre

Year 11

After School

Ancient Greek

15.20-16.10

C02

KS4

A Level Chemistry Drop-In

15.30-16.30

A36

Year 12&13

GCSE French

15.15-16.00

C01

 Year 11

BTEC L3 ICT Booster

15.20-16.30

AB1

Year 13

Physics A-Level Session

15.15-16.15

A38

Year 13

A Level Maths Intervention

15.30-17.00

A13/A03

Year 12&13

A Level Theatre written/practical drop in

15.30-16.15

Theatre

Year 12&13

Art Booster

15.15-16.30

B01

Year 9&10

Year 9 STEM Club

15.30-16.30

A32/CB6

Year 9

GCSE A Level Music Booster

15.15-17.00

C22

Year 10-13

Y10 BTEC ICT Booster

15.15-16.15

AB2

Year 10

Y7 Science Club

15.15-16.00

A33

Year 7

Maths Homework Club

15.15-16.15

A14

Year 7-9

Girls Rugby

15.30-16.30 Grass Area All Years

Netball

15.30-16.30 Lower Playground Year 7
Futsal/Football

15.30-16.30

Sports Hall

Year 8

Debate Club

15.15-16.30

A22

Year 9-13

 

Tuesday   

Before School

Basketball

7.30-8.30

Sports Hall

GCSE PE & Squad

Health & Fitness Club

7.30-8.30

Fitness Suite

All Years

Trampolining

7.30-8.30

Gym 2

All Years

Chapel Choir

8.30-9.05

C20

Year 8-11

Spanish Mother Tongue GCSE

7.45-8.30

CB1

Year 10&11

BTG MUN Organising Committee Meeting

7.45-8.30

A22

Year 10-13

Lunchtime

GCSE Maths Clinic

12.45-13.30

A15

Year 11&10A1

Table Tennis

12.50-13.30

Gym 1

All Years

Junior Choir

12.45-13.30

C20

Year 7-9

Brass Ensemble

12.45-13.30

C21

Year 7-13

Maths Homework Club

12.45-13.30

A14

Year 7-9

After School

GCSE PE Booster

15.30-16.30

B10

Year 11 GCSE PE Cohort

Netball

15.30-16.30

Lower Playground

Year 8

Futsal/Football

15.30-16.30

Sports Hall

Year 7

Economics Booster

15.30-16.30

SG1

Year 12&13

Chapel Choir

15.15-17.00

C20

Year 8-13

Jazz Band

15.15-17.00

C21

Year 7-13

Wednesday 

Before School

Basketball

7.30-8.30

Sports Hall

Year 7

Boxing

7.30-8.30

Gym 2

All Years

Table Tennis

7.30-8.30

Gym 1

All Years

Maths Booster

7.30-8.30

A10

Year 11

Lunchtime

GCSE Maths Clinic

12.45-13.30

A15

Year 11&10A1

BTEC L3 Health & Social Care Booster

13.00-13.30

CB6

Year 13

Health and Social Care Booster

13.00-13.30

CB6

Year 11

Chemistry GCSE Drop-In Session

13.00-13.30

A36

Year 11

L2 Business Booster

13.00-13.30

AB2

Year 10&11

Theory Club

12.45-13.30

C20

Year 7-13

Portuguese Mother Tongue GCSE

12.45-13.30

CB5

Year 10&11

Philosophy Club

12.45-13.30

C13

Year 9-12

GCSE Drama Dress Rehearsals - selected students

12.45-13.20

Theatre

Year 11

Lower School Debate

12.45-13.30

A22

Year 7&8

After School

BTEC L2 ICT Booster

15.15-16.30

A01

Year 11 BTEC IT

BTEC L2 ICT Booster

15.15-16.30

AB1

Year 11 BTEC IT

GCSE PE Booster

15.30-16.30

B10

All Year 11 GCSE PE Cohort

RS GCSE Targetted Booster

15.30-16.30

C10

Year 11

Art Booster

15.15-16.15

C27

Year 9, 10&11

Drama GCSE Exam Rehearsals all students

15.15-16.30

Theatre

Year 11

Theatre Studies written or practical drop in

15.30-16.15

Theatre

Year 12&13

Biology Drop-In

15.15-16.15

A37

Year 12&13

GCSE Spanish Drop-In Session

15.15-16.15

CB2

Year 11

RS GCSE Targetted Booster 

15.30-16.30 

C18

Year 11 

RS GCSE Targetted Booster 

15.30-16.30 

C19 

Year 11 

Bronze Duke of Edinburgh 

15.30-16.30 

A31/A32 

Year 9 

Italian Mother Tongue GCSE 

15.20-16.15 

CB2 

Year 10 

Art Booster 

15.30-16.30 

C26 

Year 11 

Polish GCSE Exam preparation

15.25-16.15

CB5

Year 10&11

Rugby

15.30-16.30

Grass Area

Year 10&11

Cricket

15.30-16.30

Sports Hall

All Years

Thursday

Before School

Football 

7.30-8.30

Sports Hall

Year 10&11 GCSE & Squad

Health & Fitness Club

7.30-8.30

Fitness Suite

All Years

Girl Table Tennis

7.30-8.30

Gym 1

All Years

Chamber Ensemble

7.30-8.30

C21

Year 7-13

Lunchtime

GCSE Maths Clinic

12.45-13.30

A15

Year 11&10A1

BTEC L2 HSC Booster

13.00-13.30

CB6

Year 10&11

Pop Choir

12.45-13.30

C20

Year 7-9

Maths Homework Club

12.45-13.30

A14

Year 7-9

Table Tennis

12.50-13.30

Gym 1

All Years

After School

Computer Science Booster

15.15-16.15

A01

Year 11 Computing

Computer Science Booster

15.15-16.15

A03

Year 11 Computing

Economics Homework Club

15.30-16.15

SG1

Year 13

Rock Climbing

15.30-16.30

JAGS

GCSE Year 11

Art Booster

15.15-16.15

C26

Year 11

Art Booster

15.15-16.15

C27

Year 13

BTEC L3 Business

15.15-16.15

AB2

Year 13

A Level Chemistry  Drop-In

15.30-16.30

A36

Year 12&13

English Drop-In Session

15.15-16.15

A24

Year 11

Year 8 STEM Club

15.15-16.15

A32

Year 8

Orchestra

15.15-17.00

C20

Year 7-13

Polish Mother Tongue GCSE

15.20-16.15

CB3

Year 10&11

Netball

15.30-16.30

Lower Playground

Year 9

Football

15.30-16.30

Sports Hall

Year 9

Social Table Tennis

15.30-16.30

Gym 1

All Years


Friday         

Before School

Physics GCSE Drop-In Session

8.00-8.30

A30

Year 11

Spanish Drop-In Session

7.45-8.30

CB1

All Years

Netball 

7.30-8.30 

Sports Hall 

Year 10-13 & GCSE 

Table Tennis 

7.30-8.30 

Gym 1 

GCSE & Squad  

6th Form Fitness 

7.30-8.30 

Fitness Suite 

6th Form 

Lunchtime

GCSE Maths Clinic

12.45-13.30

A15

Year 11&10A1

Textiles

12.45-13.30 

B01

Year 7-9 

After School

Drama

15.15-16.15

Theatre

Year 11

GCSE & A Level Music Booster

15.15-17.00

C22

Year 10-13

Aspire

15.15-16.30

Theatre

Year 8-13

GCSE History Booster 

15.15-16.15 

C16 

Year 11 (INVITE ONLY) 

Girls Only Football 

15.30-16.30 

Lower Playground 

All Years 

Girls Basketball 

15.30-16.30 

Sports Hall 

All Years 

Rugby 

15.30-16.30 

Grass Area 

Year 7&8

 

Copyright © 2020 Legal Information | Website Design: Greenhouse School Websites